بیمارستان شهدای شهرستان دهاقان 

previous pauseresume next

دوازدهم تا هیجدهم آذر ماه-هفته اطلاع رسانی ایدز

تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در دنیا  ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر می باشدودر دنیا ۷۰ تا ۸۰ درصد راه انتقال این ویروس، انتقال از طریق روابط جنسی است اما در کشور ما  این بیماری بیشتر از طریق استفاده از سرنگ‌های آلوده و به‌صورت تزریقی منتقل می‌شود با این حال طی چند سال گذشته با اجرای برنامه های کاهش آسیب راه انتقال به سمت انتقال جنسی تغییر کرده که به رفتار پنهان مردم مربوط است.

بیماری ایدز از طریقدر کنار هم نشستن، درآغوش کشیدن، روبوسی کردن،استفاده از ظروف غذاخوری، حوله یا البسه مشترک استفاده از توالت، حمام، و استخر عمومی تلفن عمومی وگزش حشراتمنتقل نمی شود.

امروز هیچ خانواده‌ای نیست که این خطر تهدیدش نکند اظهار داشت،بهترین شیوه پیشگیری اطلاع رسانی و آموزش راههای انتقال و راههای پیشکیری از بیماری به خانواده ها بخصوص جوانان و نوجوانان می باشد تا با رعایت اصول پیشگیری از خود مراقبت نمایند.

  این ویروس ممکن است سه ماه قبل به کسی منتقل‌شده باشد و در آزمایش خون نشان داده نشود(دوره پنجره) و علائم آن سال‌ها بعد بروز کند(دوره کمون) پس باید در کلیه رفتارهای جنسی مراقبت کرد.همچنین بهترین راه مقابله با این ابیماری را در سه موضوع خویشتن‌داری، پایبندی و وفاداری به خانواده و روابط جنسی ایمن (بخصوص استفاده از کاندوم)خلاصه می‌گردد.

  افزایش چشمگیر زنان مبتلا به ویروس اچ آی وی، کاهش سن ابتلا، تغییر راه انتقال از تزریق به سمت روابط جنسی و شیوع بیماری های مقاربتی مهم‌ترین مسائلی است که امروز با آن‌ها مواجه هستیم.

    بسیاری از جوانان تصور می‌کنند با مصرف روان‌گردان و شیشه از ایدز دور می‌شوند زیرا تزریق در کار نیست در حالی که با مصرف روان‌گردان‌ها، حتی محجوب‌ترین جوان نیز شرم و محابا را کنار می‌گذارد و وارد روابطی می‌شود که تصور نمی‌کند.

 مردم باید بدانند این بیماری با یک آزمایش ساده قابل‌تشخیص است و اگر بیماری در مراحل اولیه خود شناسایی شود کاملاً قابل‌کنترل خواهد بود زیرا در حال حاضر دسترسی به داروهای ضد اچ آی وی سهل است و ما جز معدود کشورهای منطقه هستیم که مبتلایان به ایدز به صورت کاملاً رایگان درمان می‌شوند.همچنین در زنان باردار (با توجه به اینکه یکی از راههای انتقال بیماری از مادر آلوده به نوزاد می باشد)در صورت ابتلاءمادر با ارائه خدمات درمانی و حمایتی  درصد ابتلاءنوزاد به بیماری به صفر درصد می رسد.

  با تجهیز پایگاه مشاوره بیماریهای رفتاری شهرستان واقع در خیابان معلم میدان -مهر مادری مردم به راحتی به خدمات مشاوره ای و آزمایشگاهی رایگان و محرمانه دسترسی دارند بدیهی است آزمایشات این مرکز حدود ۳۰دقیقه از وقت مراجعین را می گیرد و افرادی که در معرض خطر بیماری یا سابقه رفتار پرخطر دارند از جمله تماس جنسی خارج از چهارچوب خانواده ،سابقه تزریق مشترک و یا فرورفتان سرنگ و اشیاءبرنده حاوی خون در بدن و یا دریافت خون آلوده ، تاتو، خالکوبی وکشیدن دندان در شرایط غیر بهداشتی و.... می توانند با مراجعه به این پایگاه از خدمات تشخیصی و مشاوره ای رایگان بر خوردار شوند..

 

شبکه بهداشت و درمان دهاقان-واحد مبارزه با بیماریها